Які hаrd skills та soft skills потрібні сучасному фахівцю?

Для успішної кар’єри важливо розвивати як «жорсткі», так і «м’які» навички. Але що це взагалі таке? Розбираємося, що таке hard і soft skills.    

Жорсткі навички – приклади 

Професійні уміння, необхідні для певної роботи – це жорсткі навички hard skills, те, чого навчають у коледжі або університеті. 

Якщо ви фронтенд-розробник, список жорстких навичок матиме такий вигляд: досконало володіти HTML і CSS, розбиратися у фреймворках і бібліотеках, знати JavaScript, вміти складати SQL-запити тощо.  

У редактора літературного журналу зовсім інший список професійних навичок: складати контент-плани, розподіляти завдання для авторів, правити чужі тексти, володіти жанровою стилістикою, працювати в парі з дизайнером тощо. 

Для перекладача з іноземної жорсткою навичкою буде знання мови, володіння перекладацькими техніками та спеціальною термінологією, вміння користуватися електронними словниками. 

blank

М’які навички

М’які навички або по-іншому гнучкі, soft skills – це додаткові знання, вміння та особисті якості. Вони менше залежать від специфіки конкретної роботи, але допомагають будувати кар’єру.  

Так, будь-який фахівець повинен дотримуватися дедлайнів, вміти спілкуватися, бути відповідальним і дисциплінованим. Ці базові вміння та якості потрібні у будь-якій галузі діяльності. Часто вони корисні не тільки в роботі, а й сімейних відносинах, при спілкуванні з друзями. 

Найбільш популярні гнучкі навички:

 • Вміння працювати в команді.
 • Критичне мислення.
 • Тайм-менеджмент.
 • Лідерство.
 • Креативність. 
 • Багатозадачність.
 • Стресостійкість.
 • Комунікабельність. 
 • Відповідальність.

На відміну від hard skills, для освоєння soft skills не існує інструкцій. Людина або володіє певною якістю від народження, наприклад, лідерство, врівноваженість та інші, або набуває її з досвідом.  

Як розвивати soft і hard skills?

Для успішної кар’єри необхідно постійно вдосконалювати гнучкі та жорсткі навички. З розвитком hard skills – усе зрозуміло. Це хороше навчання у школі та виші, онлайн-курси, навчальні вебінари, майстер-класи, стажування. 

З м’якими навичками – складніше. Потрібна систематична робота над собою. Важливо розвивати емоційний інтелект, який є свідченням емоційної зрілості людини, вмінням прислухатися до власних та чужих емоцій, відслідковувати, як вони впливають на поведінку та вчинки. 

Наприклад, щоб навчитися комунікації, варто записатися до дискусійного клубу або влаштовувати з друзями круглі столи чи мозкові штурми з обговоренням різних тем. Для розвитку творчого проєктного мислення корисно всі свої справи сприймати як проєкти – визначити мету, розбити на етапи та встановити дедлайн.  

blank

Що важливіше, м’які чи жорсткі навички?

Зрозуміло, що без професійних навичок працювати неможливо. Тому багато хто вважає, що володіння жорсткими навичками – це головне, а до гнучких ставляться як до другорядного.  

Але soft skills не піддаються кількісному вимірюванню. Здається, що не так важливо те, чи вмієте ви планувати час. Але це помилка. За дослідженням LinkedIn, майже 2/3 роботодавців цінують гнучкі навички більше, ніж професійні. Багато хто вважає гнучкі навички компетенціями майбутнього.  

Є професії, в яких домінують hаrd skills або soft skills.

 • Домінування hаrd skills – це технічні спеціальності, наукові дисципліни, інформаційні технології.
 • Переважання soft skills – продажі, політика, творчість, бізнес, сфера послуг.
 • Баланс – юристи, викладачі, менеджери проєктів. 

Висновки

М’які навички важливі не менше за жорсткі. І ті й інші краще розвивати вже в підлітковому віці. Тільки у сукупності ці компетенції можуть дати ефективний результат для майбутніх професійних досягнень.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору